Akee olarak 26-29.03.2017 tarihleri arasında rusya ya bir gezi düzenledik. Gezimizin amaci akee ve rusya daki kürd işverenler derneği arasında ilişkilerı sıklaştırmak, rusya daki kürd işverenlerle buluşup karşılıklı tanışmak ve yatırım avantajları konusunda bilgi alışverişini yapmaktı. Heyetimiz rusya kürd işverenler derneği başkani tarafından havaalanında karşılandi. Oradan Rusya da yaşayan kürdistaliların düzenlemiş oldukları newroz kutlamasına katıldık. Newroz coşkusu heryerde ayne…27.03.2017 günü rusya kürd işverenler derneği ofisini ziyaret etik. Hazır bulunan yk üyeleriyle derneklerarası ilişki ve rusya daki kürdistanliların yatırım alan ve çapları, ekonomik durum konusu görüşüldü. Ardında pyd rusya temsilciliğin ziyaret etik. Buradaki sıcak karşılamada bize rojava daki yatrım avantajlari, bunun için yapılan hazırlıklar anlatılde ve kürd işverenlerin kendilerini rojavaya yatırım yapmaya hazırlanmaları gerektiği belirtildi. 28 Mart 2017 de Moskovada Rusya da iş yapan kürdistanli yatırımcılarla bir toplanti gerçekleştirildi.
Toplantiya AKEE adina Başkan Naim Kilic, Mesut Aliş, Yusuf Doğan, Salih Çete, Bilal Onayli ve Leylan Uca katildi.
Bunun yani sira Rusya daki Kürt işverenlerinden 14 kişi katildi.
Ilk konusmayi Rusya Kürt işverenler derneği adina başkan sayin Recep Sumer yapti.
Kendileri kisaca Rusyadaki Kürt işverenlerin çalıştığı alanlari tanitti ve bizim ziyaretimizden dolayi memnuniyetliklerini dile getirdi.
Daha sonra AKEE adina başkan Naim Kilic söz alarak AKEEyi ve hedeflerini tanitti, Rusyada Kürt işverenlerimizle birlikte toplanti yapabilmenin memnuniyetini dile getirdi.
Toplantinin akabinde karşılıklı tanışma ve beraber çalışabilecek işalanlari tanıtıldi.
Rusyada daha çok inşaat, tekstil, transport, hayvancilik, kürk, porselen ve otelcilik sektörlerinin daha çok ön planda çalışılan alanlar olduğu dile getirildi.
Bu sektörlerde gerek Rus bürokrasisi gereksede ordaki Kürt iş adamlarının katkı sunabilecekleri imkanlar konuşuldu.
Imkanlarin kolay olduğu gerek enerji, işgücü ve devletin sunduğu imkanlar konuşuldu.
Beraber iş yapabilme teklifi Rus Kürt işverenleri tarafindan bize teklif edildi.
AKEE adina Naim Kiliç, Mesut Aliş, bilal onayli ve Salih Çete arkadaşlarımızda kendi alanlarinda çalışmalarını dile getirip, Avrupadaki Kürt işverenlerinin konumlarını dile getirdiler ve
Birlikte iş yapabilme teklifini Rus Kürt işverenlerine sundular.
Toplantinin sonlarina doğru işverenler karşılıklı sorularla toplantiyi sürdürüp sonuçta birlikte toplanti yapabilmenin önemini dile getirip karşılıklı birbirlerine projeler sunabileceklerine
karar verip en kisa zamanda tekrar buluşabilme önemini dile getirdiler.
Beraber öğle yemeği yenilip toplanti sona erdi.

Bu toplantidan sonra Moskovada Kürt dostu ortadoğu uzmani „Center for the study of the Middle-Eastern and Central Asian Countries“ Semyon Bagdasarov bir görüşme yapıldı. Kendisi iyi bir Kürt dostu olduğu dile getirip sunula bilecek projelerde kendisinin hertürlü katkiyi sunabileceğini dile getirdi.
Kendisi ziyaretimizden dolayi memnuniyetlerini dile getirip Rusyada atilabilecek ticari ve siyasi adimlarda Kürt dostlarinin arkasında olduğunu söyledi.

Gezimizin son aksaminda bir çok güzel Kürt/yezidi düğününe davet edildik. Sağolsunlar bizi çok güzel ağırladılar, bizide gururlandiran Rusyadaki Kürt toplumumuzun kendi degerlerine örf adetlerine
bağli kalmalari . Kürdlerin iş dünyasındaki başarıları gurur verici. Bu izlenim ve duygularla verimli bir gezi oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Schreiben Sie ein Kommentar

Please enter your comment!
Please enter your name here