Pressemitteilungen

Polonya’da yaşayan Kürd İş insanları Amerikan Heyeti ile bir araya geldi.
Polonya Kürd İşverenler ABD kongre uyelerinin Polonya’ya resmi ziyaret sırasında Kürd-Polonya vakfi adına ABD kongre uyeleri için, Kürdlerin işlettiği bir Restaurant’ta çbir akşam yemeği verildi. Programı Polonyalı Akademisyen yönetti.

Kurd-Polonya Vakfı ve Avrupa Kurt İşinsanlarıyla Dernegi(AKEE) adına bir konuşma yapıldı.

Amerikan halkının seçkin temsilcileri, kendilerini mutevazi bir Kürd Restaurantın ağırlama imkanı sundukları için kendilerine teşekkür ediyor, samimi davranışlarından ötürü Kürd halkı adına mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Siz saygı değer Kongre üyelerinden, ülkenize döndüğünüzde, halkımız adına ABD’leri halkına şu mesajı iletmenizi rica ediyoruz.

• Kurt Halkı Orta Doğu’da ISIS belası ve onunla bağlantılı bütün gericilikle mücadele ediyor ve mücadele etmeye devam edecek.

• Kurt Halkı, Amerika Birleşik Devletlerinden ve halkından, Demokrasi ve Orta Doğu halklarıyla birlikte yasam için yürüttüğü mücadele de, aktif destek bekliyor.

Kurdistan halkının hedefleri:

Egalite, Fraternite and self Determination, Katılımcılar:

Dana Rohrabacher.Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyesidir. Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komite Başkanı olarak ve Asya Alt Komitesi, Pasifik ve Küresel Çevre üyesi olarak görev yapmaktadır.

C. Juan Vargas:Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi – İç güvenlik, Orta Doğu, Kuzey Afrika , Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler, Alt Komitesi Üyesi, Terörle Mücadele ve İstihbarat Alt Komitesi Üyesi – Hudut ve Denizcilik Güvenliği Alt Komitesi Üyesi.

Brian Higgins: Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi uyesi.

Nicola David Cicilline 2011’den beri adalet ve dışişleri komitesinde gorev yapmaktadir.

Aksam yemeginde Polonyali Burokratlar , Polonyanin 3 büyük enerji firması yöneticileri de hazır bulundu. Yemeğe bir çok Polonyalı Akademisyen ve Ekonomist katıldı. Toplantıda, Avrupa Kürt İşverenler Derneği Danimarka temsilcisi de hazır bulundu.

Amerikan Heyeti: ABD Suriye ve Irak’taki Kürtleri desteklemeye devam edecektlerini, Kurtler cesurca ISIS la mücadele ettikleri için hayran olduklarını söyledi. Enerji konularında ABD ve Polonya Heyetleri arasinda fikir beyanındanbulunuldu. Toplanti çok samimi bir atmosferde sona erdi.

BASINA VE KAMUOYUNA
22 Mart günü Brüksel’i kana bulayan Terörist saldırıyı nefretle lanetliyoruz. Bu menfur saldırıda hayatlarını kaybeden insanları anıyor, yakınlarını kaybeden insanların acılarını paylaşıyoruz!

Terörizm, bütün İnsanlığı tehdit eden, insanların özgür ve korkusuz yaşama hayalini korkuyla mahkum almaya çalışan, İnsanlığın ortak düşmanı.

Bugün bütün Dünya insanlığını tehdit eden ve uluslar arası bir güç haline gelen IŞİD belası, bazı bölge Devletlerinin yardım ve himayesi sonucu bu boyutta bir güç haline gelmiştir.

Bölge Devletlerinin koruması ve himayesi altında gelişen bu belanın gelişmesine ve güçlenmesine AB, ABD gibi Devletler, bazı siyasi ve ekonomik çıkarlar gereği, bu belanın yayılmasına ‘göz’ yummuştur.

Biz, İnsanlığın ortak değeri olan Özgür yaşam, Serbest dolaşım, Düşünce ve İnanç Hürriyeti, Kimlik ve Aidiyet serbestliği, Basın ve fikir Özgürlüğüne yönelmiş, kimden ve hangi kurumdan gelirse gelsin her tür şiddet ve Terör saldırısını lanetliyoruz.

Terörizme karşı mücadelede başarılı olmak için, AB ve ABD başta olmak üzere, Demokrasi ve düşünce özgürlüğünü İnsanlığın ortak değeri olarak gören bütün Devletlerin Terörizme destek veren, onu himaye den, koruyup kollayan Devletleri mahkum etmeleri, her türlü siyasi, diplomatik ve ekonomik ilişkiyi askıya almaları gerekiyor.

Terörizm Devlet, yada Devletler desteğini aldıkça bitirilemez! Ha keza terörizme karşı mücadele ettiğini söyleyen güçler, bu Devlet yada Devletlerle olan ilişkisini kesmedikçe, terörizme karşı mücadele de etkili olmak bir yana, terörizme ebedi yaşam alanı sunmuş olacaklardır.

AB ve ABD’nin Orta Doğu devletleriyle olan yüz yıllık ilişkilerini gözden geçirme zamanı gelmiştir.

Orta Doğu halklarını bir yüzyıl, bugün ise Avrupa’yı Orta Doğunun Despot sistemlerinin esaretine mahkum eden politikalara son vermek için, Terörün Avrupa’yı esir almasını beklemek gerekmiyor!

Biz, demokrasinin beşiği haline gelen Avrupa’nın geleceğinden, Avrupa şahsında insanlığın geleceğinden kaygılıyız!

Anti demokratik Sistemlerle çıkar için kurulmuş her ilişki, onun insanlık dışı uygulamalarına sessizlik, Tolerans anlayışı, sonuçta ‘Hoşgörü’ sahibinin kendisini de vurur! Bugün Avrupa’nın yaşadığı bu!

Orta Doğu’da bir özdeyim var.

Denir ki, ‘’Koynunda yılan besleyeni, bir gün koynunda beslediği yılan tarafından ısırılır.’’

Avrupa Devletleri artık koynunda beslediği yılan tarafından sokuluyor! Avrupa Devletleri hem Avrupa halklarının geleceği, hem de orta Doğu ve Dünyanın diğer halklarının geleceği için, Despot ve Diktatörlükleri değil, demokratik değerleri ve halkı esas alan politikalara yönelmeli!

KÜRDİSTAN VE ORTA DOĞU HALKLARININ NEWROZ BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Türkiye’nin 2016 Newrozuna yasaklarla girmesi üzücü ve Türkiye’nin Demokrasi siciline işlenen bir kara Leke. Newroz, Orta Doğu halklarının özgür, eşit ve ortak bir yaşam için kutladığı bir diriliş-direniş eylemidir. Halkların bayramıdır. Newroz, yaşamı yeniden yeni bir günle başlamanın adıdır.

İktidarın Newroz kutlamalarına yönelik yasakçı, engelleyici ve tek tipleştirme zihniyetinin meşru, ahlaki ve hukuki hiç bir yanı yoktur. Meşru, hukuki ve doğal olan, Newroz’u binlerce yıldan beri olduğu gibi, kutsallık, coşku, direniş ile bütün Orta Doğu halklarının ortak sevinç günü olarak kutlamaktır.

Türkiye yasaklar ülkesi olmamalı! Türkiye bir çiçek bahçesi misali, farklı Etnisite, İnanç ve kültürlerin binlerce yıldan beri bir arada yaşadığı topraklardır

Türk devleti, Adaletin, Hukukun, İnsan hakları ve barışın hüküm sürdüğü, Refah ve huzurun bütün toplumu birleştirdiği, çağdaş Demokrasi ve özgürlüklerin bir hafıza, toplumsal bir değer olarak kabul kabul gördüğü bir atmosfer oluşturursa Türkiye’de Barşı ve kardeşliği ebedi kılar.

Bunun dışındaki her anti demokratik uygulama ters teper, Toplumu cephelere böler ve Ülkeyi kaosa sürükler.Biz, Türkiye’de Hükmetin Şiddet politikası sonu ortaya çıkan toplumsal şiddet eğilimini ve bunu takip eden Terör olaylarını endişeyle izliyoruz.

Türkiye Ülke olarak yanlış yönetim politikaları sonucu her gün daha kötü bir eksene yerleşiyor. Bu hem iç huzur ve toplumsal Barışın sağlanması konusunda yönetimi güvensiz kılıyor, ama hemde Dış politika ve diplomaside Türkiye’yi yalnızlaştırıyor.

Umarız ki, Türkiye’de bir süre Huzur, Barış ve kardeşliğin umudu olan Barış görüşmelerine tekrar dönülür, Türkiye’nin, Kürd sorunu diyalog ve müzakerelerle çözmenin yolu seçilir. 2016 newrozunun buna vesile olmasını diliyoruz.

Biz, başta Kürd halkı olmak üzere, Türk, Arap, Pers, Ermeni,Asuri-süryani ve Orta Doğunun diğer kadim Halklarının Newroz bayramını kutlar, Newroz’un barışa, Kardeşliğe ve dostluğa vesile olmasını diliyoruz.

Akee

Avrupa Kürd İs Verenler Birliği

AKEE Basın açıklaması
İnsanlık saldırı altında
Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te sivil, masum insanlara karşı gerçekleştirilen insanlık dışı, vahşi katliam tüm dünyayı bir kez daha ve çok acı bir şekilde dehşete düşürdü.

Kendilerine DAİŞ adını veren insanlık düşmanı, vahşi barbarlar koalisyonunun üstlendiği Paris katliamı ve öncesinde, Suruç ve Ankara katliamlarının açık olarak gösterdiği şey ayrım gözetmeksizin bütün insanlığın, insanlık değerlerinin saldırı altında olduğudur

Kürt halkı bu insanlık düşmanı barbarlara karşı Rojava’da, Şengal’de sadece kendi onurları ve toprakları için değil tüm insanlık için uzun bir süredir mücadele vermektedir. Ancak en son Paris katliamınında gösterdiği gibi bu barbarlara karşı başarılı olmanın yolu ortak mücadeleden geçmektedir.

Yine bu barbarları destekleyen, onlara direkt yada indirekt destek veren yada sessiz kalan devletlerde insanlığa yönelik bu katliamlardaki sorumluluklarını görmeli ve tutumlarından derhal vazgeçmelidirler.

Tarihte bedeli ne kadar ağır olursa olsun faşizm ve barbarlık hep yenilen, insanlık ve demokrasi ise hep kazanan taraf olmuştur.

Biz, Avrupa Kürt İşverenler Birliği olarak Paris’te gerçekleştirilen katliamı nefretle kınıyor ve insanlık düşmanı DAİŞ çetelerini lanetliyoruz.

Başta Fransa devleti olmak üzere katliamda yaşamını yitiren insanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu vesileyle AKEE olarak bir kez daha, Fransa halkının yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Avrupa Kürt İşverenler Birliği

14 Kasım 2015

Frankfurt.

10.10.2015 AKEE Ankara basın açıklaması:
‘Barışa ve Türkiye’nin geleceğine bomba atılmıştır’
7 Haziran seçiminin ardından ortaya konulan şiddet ve savaş politikaları’nın belkide en kanlı ve vahşi uygulaması Türkiye’nin dört bir yanından barış için Ankara’ya akın eden insanlara karşı gerçekleştirildi. Bugün Ankara’da gerçekleştirilen vahşi katliam, barışa ve Türkiye’nin geleceğine atılan bir bombadır.

Bu katliam, her türlü hukuksuzluk ve vahşeti kendi halkına reva gören bir anlayışın Türkiye’yi getirdiği noktadır.

Üstelik 1 kasım seçimleri öncesinde yapılan çağrılara cevap vererek ateşkes ilan eden Kürt Özgürlük hareketinin ateşkes kararını açıklamasıyla aynı zamana denk getirilen bu vahşi katliam, barış istemeyen, kan ve şiddeti devam ettirmek isteyenlerce ateşkes kararına verilen bir yanıttır.

‘Savaşa karşı, barış hemen şimdi’ diyen Halkların barış mesajlarına vahşi katliamlarla yanıt verenler, savaşın şiddetin sürmesini istemektedirler.

Daha öncede Suruç ve Diyarbakır’da uygulanan bu katliamların asıl sorumluları , bu katliamları uygulamaya koyduranlar ve bunları açığa çıkarmayan devlettir. Kürdistan sokaklarında ‘vurun, intikam’ diye insan avı yapan devlet güçleridir.

Türkiye ve Kürdistan’da barışın yeniden tesis edilmesi ve halkarın özgür ve kardeşçe birlikte yaşamasını savunan çevrelerin olduğu gibi biz Avrupa’lı Kürt işverenlerin geçtğimiz süreçte taraflara yaptığı ateşkes çağrısına PKK’den gelen olumlu yanıt, bizleri her şeye rağmen bu topraklarda barışın egemen olacağı umudunu güçlendirmiştir. BU anlamda PKK’nin ateşkes kararını çok değerli buluyoruz.

Aynı yanıt ve tutumu Türk devleti ve AKP hükümetindende bekliyor ve çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

Ancak Türkiye’ni kalbinde patlatılan bombalar ve sonrasında yapılan açıklamalar bu umudumuzu zayıflatmaktadır. Türkiye’nin geleceğini kendi iktidar hırslarına endeksleyenler bu topraklara barışı getirmezler. Savaşta ne kadar ısrar ederlerse etsinler kendi geleceklerini kurtaramayaclardır. Bu topraklarda bedeli ne kadar ağır olursa olsun barış kazanacaktır.

AKEE olarak, Ankara’da bu gün düzenlenmesi planlanan barış ve emek mitingine yönelik vahşi katliamı lanetliyor, başta barış yolunda yaşamını yitiren insanlarımızın yakınlarına ve tüm halklara başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

AVRUPA KÜRT İŞVERENLER BİRLİĞİ (AKEE)